Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г.
Обявява прием за млади фермери с краен срок за подаване на заявления за подпомагане 27.01.2025 г.
Основна цел:
Подпомагането се предоставя за улесняване процеса по създаването и задържане на земеделски стопанства от млади земеделски стопани за дейности, свързани с производство на селскостопански продукти, включени в Приложение I на Договора за функционирането на Европейския съюз или памук, с изключение на риба и рибни продукти.
Кой може да получи подпомагане:
– физически лица от 18 до 40 години включително към датата на подаване на заявлението.
– еднолични търговци (ЕТ) от 18 до 40 години;- еднолични дружества с ограничена отговорност (ЕООД) – микропредприятия или малки предприятия по смисъла на чл. 3, ал. 2 и 3 от Закона за малките и средните предприятия (ЗМСП), регистрирани по Търговския закон. Собственик на капитала и управител е на възраст между 18 и 40 години.
– кандидатите трябва да докажат съответните професионални умения и компетентности.
– кандидатите да са регистрирани за първи път като земеделски стопани (до 24 месеца) по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани- имат икономически размер на стопанството, измерен в стандартен производствен обем (СПО) в границите между левовата равностойност над 8000 евро и до 20 000 евро включително.
– са собственици, наематели и/или арендатори на цялата налична в земеделското стопанство земя или на животновъдните сгради.
– не са сключили договор за подпомагане по интервенция II.Д.2 „Подпомагане на много малки земеделски стопанства“ от СПРЗСР 2023-2027 г. и/или подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ от ПРСР 2014 – 2020 г.
Размер на помощта:
Общият размер на безвъзмездната финансова пмощ за един кандидат е левовата равностойност на 40 000 евро.Изплащането на помощта се извършва на два етапа:
1. първо плащане в размер на левовата равностойност на 20 000 евро – в срок до два месеца след сключване на административния договор;
2. второ плащане в размер на левовата равностойност на 20 000 евро – след като се установи правилното изпълнение на бизнес плана.
!!! С изпълнението на бизнес плана трябва да се осигури въвеждане в експлоатация в стопанството на инвестиция в ДМА, като машини и/или съоръжения, и/или оборудване, и/или извършване на строително монтажни работи и/или закупуване на земеделска земя и/или закупуване на сгради, свързани с дейността на земеделското стопанство на стойност не по – малка от 35% (7 000,00 евро), от размера на полученото първо плащане.
Предимство при оценката дава въвеждането на инвестиции в иновативни за стопанството технологии, цифрови технологии за производство и организация в селското стопанство, ВЕИ и автоматизиране на работните процеси в селскостопанското производство, включително напоителни системи, като:
- Изграждане на инсталации за ВЕИ за производство на енергия за собствено потребление, включително такива използващи биомаса.
- Инвестиции в системи и оборудване за водовземни съоръжения, включително кладенци и съоръжения за съхранение на вода, както и закупуване на техническо оборудване за тяхната експлоатация, включително нови тръбопроводи, системи за капково напояване, инсталации за дъждуване, пивоти, помпени станции, техники/съоръжения за съхраняване/опазване на водата, генератори, водни помпи, филтърни възли.
- Ефективно използване на ресурсите, включително прецизно и интелигентно земеделие.
- Инвестиции в системи и оборудване /включващи софтуер и/или хардуер/ за събиране, обработка и анализ на данни и информация от различните фази по отглеждане, производство, съхранение и продажба на селскостопански продукти /животински и растителни/ – системите и оборудването трябва да се използват за събиране, обработка и анализ, отдалечен контрол, управление и мониторинг на данни за поливни норми, торови норми, състояние на почвата и културите, добиви, здравословно състояние на животните, вкл. при отглеждане на пчелни семейства, норми на хранене, продуктивност и други пряко свързани с произвеждания селскостопански продукт – система за идентификация на животни, навигационни системи, GPS устройства, контролери, датчици и уреди за контрол, дронове, метеорологични станции и датчици, и др. със сходно предназначение.
- Инвестиции в цифрови устройства и оборудване за внедряване в различни видове земеделска техника, които подобряват процеса по отглеждане на селскостопанските култури и намаляват обема на използваните торове, препарати и други ресурси използвани в производството – GPS устройства, автоматични управления, контролери, датчици и уреди за контрол на пръскането, торенето, обработките, торове и ПРЗ в почвите, за контрол и управление на обработките на почвата и др. със сходно предназначение.
- Инвестиции, за които има издаден документ за ползван патент по смисъла на Закона за патентите и регистрацията на полезните модели и същият е издаден преди не – повече от две години преди датата на подаване на проектното предложение.
- Цифровизация и модернизация на производствените машини и оборудване;
- Инвестиции свързани с изграждане/модернизиране/оборудване в земеделското стопанство на автоматизирани/роботизирани системи използвани в отделните фази по отглеждане на животни / хранене, доене, поене, почистване, дезинфекция и др./, вкл. прилежащ към тях софтуер.
- Автоматизирани и/или роботизирани системи, използвани в отделните фази по отглеждане на животни при отглеждане, хранене, вкл. пчелни семейства, поене и доене – системи за автоматизирано/роботизирано хранене, системи за автоматизирано/роботизирано доене, доилни зали, доилни съоръжения, системи за идентификация, системи за управление и наблюдение на стадото или пчелина, електропастир, дронове, системи и софтуер за управление на доенето, системи за електронно управление на микроклимата в животновъдните обекти и др. със сходно предназначение.
- Инвестиции свързани с изграждане/модернизиране/оборудване в земеделското стопанство на автоматизирани/роботизирани системи използвани в отделните фази /по отглеждане и прибиране на селскостопанските култури/, като напояване, торене, превенция от неблагоприятни метеорологични явления /слани, градушки и др./, превенция от болести и неприятели и др. вкл. прилежащ към тях софтуер – GPS устройства, метеорологични станции, автоматични управления, контролери, датчици и уреди за контрол, съоръжения и оборудване за превенция от слани, градушки, слънцезащитни системи, системи за защита от вредители, и др. със сходно предназначение.
- Оранжерии с електронно управление на микроклимата, прецизно дигитално напояване, торене, растителна защита за производство на плодове и зеленчуци с високо качество.
- Инвестиции свързани с изграждане/модернизиране/оборудване в земеделското стопанство на автоматизирани системи и съоръжения за подготовка на продукцията за продажба, които се използват за една или комбинация от дейности, свързани с почистването, подготовката за съхранение, съхранението, сортирането, маркирането и опаковането селскостопански продукти, вкл. прилежащ към тях софтуер – съоръжения и оборудване за съхранение на продукцията – камери за охлаждане, системи за автоматизирано складиране, както и машини и оборудване за измиване, сортиране и пакетиране на готова продукция и др. със сходно предназначение.
- Инвестиции в специфично оборудване и/или апаратура в земеделското стопанство, която автоматизира, допълва или модернизира съществуващи в практиката машини, съоръжения, оборудване, апаратура, земеделска техника и сменяема прикачна техника, чрез които се подобрява процеса по производство и съхранение на селскостопански продукти, включително отглеждане на селскостопанските култури и животни – GPS устройства, контролери, датчици и уреди за контрол, дронове, мобилни устройства и др. със сходно предназначение.
- Инвестиции в сменяема прикачна техника, които се използват за селскостопанско производство чрез принципите за ефективно консервационно земеделие – култиватори и брани за частични обработки на почвата, сеялки за директна и прецизна сеитба и др. съпътстващи функции, торовнасящи машини за прецизно торене; пръскачки за прецизно внасяне на торове, стрипер хедери.Сеялки за директна сеитба, дигитализирани сеялки за прeцизна сеитба, сменяеми, прикачни пръскачки и торовнасящи машини за прeцизно торене и пръскане, адаптери, приспособления и стрипер хедери и други машини спомагащи за внедряване на иновации и иновативни технологии, опазващи компонентите на околната среда, в това число и чрез цифровизация и автоматизация.
Подпомагането се предоставя за максимален срок от 5 години, считано от подаване на заявлението за подпомагане и само при представен бизнес план.
Изпълнението на бизнес плана трябва да започне не по-късно от 9 месеца от датата на решението за отпускане на помощта, но не по-рано от подаване на заявлението за подпомагане.
Бизнес планът трябва да доказва:
– период за изпълнение до 36 месеца.
– увеличение на икономическия размер на стопанството спрямо първоначалния размер с най – малко: 4 000 евро СПО или 2500 евро СПО за увеличение на икономическия размер само с пчелни семейства, едри или дребни преживни животни за мляко или месо.
Бизнес планът трябва да показва, че кандидатът ще поддържа размер на стопанството, с който кандидатства, измерен в СПО, за периода от датата на подаване на заявлението за подпомагане до осъществяване на планираното увеличение.
Бизнес планът задължително включва:
– първоначално състояние на земеделското стопанство.
– етапи и цели за развитие на селскостопанската дейност.
– описание на предвидените дейности и срок за тяхното изпълнение.
– описаните на дейностите свързани с околна среда и ефективно използване на ресурсите.
– описаните на дейностите свързани с инвестиции, обучение и др.
– въвеждане в експлоатация в стопанството на инвестиция в ДМА като машини, и/или съоръжения, и/или оборудване, и/или извършване на строително монтажни работи и/или закупуване на земеделска земя, свързани с дейността на земеделското стопанство на обща стойност не по – малка от 35% (7 000,00 евро) от размера на полученото първо плащане;
КАНДИДАТИТЕ ПОМАГ ДА ПОЛУЧАТ БЕЗПЛАТНА КОНСУЛТАЦИЯ И ПОДКРЕПА ПРИ ИЗГОТВЯНЕ НА БИЗНЕС ПЛАНА ОТ НАЦИОНАЛНАТА СЛУЖБАТА ЗА СЪВЕТИ В ЗЕМДЕЛИЕТО.
Източник: Министерство на земеделието и храните