Стартова помощ за установяване на нови земеделски стопани в селското стопанство

Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. обявява прием по интервенция „Стартова помощ за установяване на нови земеделски стопани в селското стопанствос краен срок 14.02.2025г.

ЦЕЛ:

Привличане и запазване на нови земеделски стопани. Насърчаване на заетостта и на икономическото и социалното развитие в селските райони. Ефективно използване на ресурсите, вкл. прецизно и интелигентно земеделие, иновации, цифровизация и модернизация на производствените машини и оборудване, възобновяема енергия, кръгова и биоикономика.

КОЙ МОЖЕ ДА КАНДИДАТСТВА.
  • физически лица на възраст от 41 до 65 години (включително) към датата на подаване на заявлението за подпомагане, които притежават съответните професионални умения и компетентности.
  • еднолични търговци (ЕТ) и еднолични дружества с ограничена отговорност (ЕООД), регистрирани по Търговския закон – само микро или малки предприятия. Собственикът на капитала на ЕООД или собственикът на предприятието на ЕТ е на възраст от 41 до 65 години (включително), към датата на подаване на заявлението за подпомагане. Едноличният собственик на капитала/собственикът на предприятието притежава съответните професионални умения и компетентности, които може да докаже и по-късно  – до избраната крайна дата за проверка изпълнението на бизнес плана.  Едноличният собственик на капитала на ЕООД или собственикът на предприятието на ЕТ е физическо лице е единствен управител на кандидата.
  • са регистрирани за първи път като земеделски стопани по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани, не повече от 12 месеца преди датата на кандидатстване. След подаване на заявлението за подпомагане  до издаване на административния акт за одобрение, кандидатът е длъжен да подържа актуална регистрация като земеделски стопани по реда на Наредба № 3 от 1999 г.
  • имат икономически размер на стопанството, измерен в стандартен производствен обем (СПО) не по-малко от 4000 евро СПО.
  • са собственици, наематели и/или арендатори на цялата налична в земеделското стопанство земя. Договорите за наем са с минимален срок на действие 5 години, като трябва да са влезли в сила при подаване на заявлението за  подпомагане преди не повече от 12 месеца.
  • са собственици и/или наематели на животновъдните сгради и помещения, използвани за животновъдната дейност, в случай че развиват такава. Договорите за наем са с минимален срок на действие 5 години като трябва да са влезли в сила при подаване на заявлението за  подпомагане преди не повече от 12 месеца.
  • не са сключили договор за подпомагане по интервенции „II.Д.1. „Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство“ или II.Д.2 „Подпомагане развитието на много малки земеделски стопанства“ от СПРЗСР 2023-2027 г.
  • Цялата налична в земеделското стопанство земя по т. 2.4 трябва да се стопанисва от кандидата.
  • Заявлението за подпомагане и включените в него дейности и инвестиции отговарят на разпоредбите на Закона за опазване на околната среда (ЗООС), Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) или/и Закона за водите (ЗВ).

Не са недопустими кандидати.

ЗА КАКВО МОЖЕТЕ ДА КАНДИДАТСТВАТЕ:

За улесняване процеса на създаване земеделски стопанства от нови земеделски стопани за дейности, свързани с производство на селскостопански продукти, включени в Приложение I на Договора за функционирането на Европейския съюз или памук, с изключение на риба и рибни продукти.

Подпомагането се предоставя за максимален срок от 5 години при представен бизнес план. Бизнес планът трябва да показва период за изпълнение до 36 месеца, считано от датата на сключване на административния договор. Бизнес планът трябва да показва, че кандидатът ще поддържа СПО, за периода от датата на подаване на заявлението за подпомагане до изтичане на срока на административния договор.

Видовете дейности и инвестиции трябва да съответстват на конкретната дейност на стопанството.

Недопустими дейности и инвестиции

Финансова помощ

Безвъзмездната финансова помощ за един кандидат е в размер на левовата равностойност на 30 000 евро.

Изплащането на помощта се извършва на два етапа:

Първо плащане в размер на левовата равностойност на 15 000 евро – в срок до два месеца след сключване на административния договор;

Второ плащане в размер на левовата равностойност на 15 000 евро – когато след извършена проверка Разплащателна агенция установи правилното изпълнение на бизнес плана.

Източник“ Министерство на земеделието и храните

Стартова помощ за установяване на нови земеделски стопани в селското стопанство

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress